Zespół Szkół Nr 2

im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie

. 

 „Zrób sobie świąteczny prezent- wykonaj badania profilaktyczne”

badania proflikatyczne

Dnia 21.12.2017r. w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem „Zrób sobie świąteczny prezent- wykonaj badania profilaktyczne” zorganizowana w ramach realizacji programu „Wybierz życie, pierwszy krok”. Celem przedsięwzięcia było promowanie działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia oraz zwrócenie uwagi młodzieży na konieczność regularnego wykonywania badań profilaktycznych. W ramach akcji młodzież klas IV THA i III THA wzięła udział w zajęciach dotyczących zapobiegania chorobom nowotworowym i cywilizacyjnym przeprowadzonych przez p. Magdalenę Goławską- inicjatorkę akcji oraz szkolnego koordynatora programu „Wybierz życie, pierwszy krok”.

 

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy …”

20171222 1221280

Kameralne, ale przepełnione duchem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia- takie było spotkanie integracyjne uczniów klasy IV THA, które odbyło się 22.12.2017r. Wyjście było wspaniałą okazją do rozmowy na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w naszych domach oraz doskonale wprowadziło uczestników w świąteczny nastrój. Opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni- p. Magdalena Goławska.

 

5a3901aecbf0c osize1068x623q71h3ac40a

W imieniu Samorządu Uczniowskiego składamy serdeczne życzenia Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom naszej szkoły oraz wam - drodzy uczniowie.

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok.

W tym wyjątkowym czasie chcemy życzyć całej społeczności szkolnej wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań, siły do realizacji marzeń, którymi warto się dzielić i nadziei, bez której nie da się żyć.

Wesołych Świąt!

 

Konkurs „Najpiękniejsza łukowska choinka i ozdoba choinkowa”

Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej zorganizowały w grudniu konkurs plastyczny ph.”Najpiękniejsza łukowska choinka i ozdoba choinkowa”. W zmaganiach konkursowych naszą szkołę reprezentowali: Kacper Ciborowski, Kinga Paniak, Arleta Leszczak, Kamila Babiuch, Klaudia Dziurdziak ,Wiktoria Porębska. Komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Muzeum oceniła prace uczestników, biorąc pod uwagę następujące kryteria: estetykę wykonania, oryginalność pomysłu i tworzywa, zgodność prac z regulaminem.
Miło nam poinformować, że jury doceniło kreatywność naszych uczniów. Kinga Paniak uczennica kl.I WB zdobyła wyróżnienie za wykonanie choinki, natomiast Arleta Leszczak uczennica kl.III WA uzyskała wyróżnienie w kategorii ozdoba choinkowa. Dziewczęta podczas wernisażu wystawy pokonkursowej otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Do konkursu plastycznego uczniów naszej szkoły przygotowała p. Joanna Pucyk we współpracy z p.Bożeną Gałąska -Wiśniewską.

 

W kręgu tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia

aniołek

Święta Bożego Narodzenia nazywano „świętami radości, rodziny i sąsiedztwa”. Miały one w dawnej Polsce bogatą oprawę. W długie, adwentowe wieczory poprzedzające okres świąteczny, dzieci, dziewczęta i kobiety wykonywały różnorodne ozdoby choinkowe oraz rzeźby z opłatka.. U sufitu wieszano kolorowe pająki, czyli przestrzenne konstrukcje ze słomy i bibuły. W rogu największej izby stawiano snop żyta. W XXI w. Polacy także kultywują zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe.
20.12.2017r. 12 uczennic z klas II WB,IIIWB,IITH,IIITK,III TTŻ,IV TK wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Agnieszkę Kaptejna-członka Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków. Na początku spotkania dziewczęta poznały tradycyjne techniki wykonywania ozdób świątecznych. Później uczestniczki warsztatów przystąpiły do wykonywania stroików, które ozdobią stoły zastawione potrawami wigilijnymi. Dzięki temu przedsięwzięciu powstały różnobarwne kompozycje z gałązek świerkowych przystrojone bombkami i ozdobami z motywami Bożego Narodzenia. Warsztaty zorganizowały: p. Joanna Pucyk oraz p. Bożena Gałąska -Wiśniewska.
21.12.2017 r. Pani Agnieszka Kaptejna poprowadziła warsztaty kreatywne dla uczniów klasy I WB. Grupa młodych artystów tworzyła oryginalne anioły z taśmy dekoracyjnej.

Spotkanie zorganizowała p.Iwona Świć.

 

 Apel z okazji świąt Bożego Narodzenia w ZS nr 2

„Dlaczego jest święto
Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy
się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć
miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać
sobie ręce. Dlatego, żeby
uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie
przebaczać”.

ks. Jan Twardowski

Od niepamiętnych czasów rok dzielił się na czas pracy i świętowania. Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej i ludowej. Zaczęto go obchodzić od IV wieku. W naszym kraju ten okres w kalendarzu nazywano godami. Dzień 24 grudnia miał szczególną oprawę, obfitował w wiele magicznych obrzędów i wróżb.
Młodzież naszej szkoły 22.12.2017r. zebrała się na sali gimnastycznej podczas uroczystego apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na początku Szymon Kopeć- uczeń kl. III TE przedstawił tradycje kultywowane w naszym regionie. Otóż na wigilijną wieczerzę sporządzano potrawy ze wszystkich płodów ziemi. Mieszkańcy Podlasia i Lubelszczyzny przygotowywali kutię i kisiel z mąki owsianej. Na stół podawano ryby, pszenne kluski z makiem, barszcz z grzybami, kaszę jaglaną i gryczaną, kapustę z grochem, zupę z warzyw oraz kompot z suszonych śliwek. Dzieci otrzymywały podczas Wigilii małe zwierzątka z ciasta na pamiątkę darów składanych przez pasterzy Panu Jezusowi.
Następnie uczennice z klas I TK,II TH recytowały wiersze przybliżające nie tylko cud narodzenia Jezusa Chrystusa, ale jednocześnie propagujące najważniejsze wartości w życiu człowieka: tj. dobro, prawdę, miłość. Wystąpienia recytatorów uświetnił chór szkolny, śpiewając popularne kolędy. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał Pan Dyrektor Krzysztof Okliński .Podkreślił on rangę świąt Narodzenia Pana oraz przekazał wszystkim nauczycielom i młodzieży ZS nr 2 w Łukowie serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne. Na koniec uroczystego spotkania społeczności szkolnej nauczyciele wychowania fizycznego nagrodzili uczniów osiągających sukcesy sportowe.

apel Boże Narodzenie

Apel zorganizowali:. s. Cecylia,ks. Piotr Osiński p. Joanna Pucyk, p. Grzegorz Dziurdziak.

 

 Szef młodych talentów MAKRO

MAKRO Polska serdecznie zaprasza uczniów ZS nr 2 w Łukowie na Mikser Kulinarny w ramach programu Szef dla Młodych Talentów.
Spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół i klas gastronomicznych oraz młodych kelnerów kucharzy odbędzie się 12 stycznia (piątek) w godz. 11:00 – 16:00 w Akademii Inspiracji MAKRO w Warszawie (Al. Jerozolimskie 184).
W programie m.in.:
• edukacyjny pokaz kulinarny poprowadzony przez Jarka Walczyka – Prezesa Fundacji Klubu Szefów Kuchni,
• prezentacja produktowa – tłuszcze ,
• test wiedzy i mini-konkursy, w których do wygrania będą nagrody – w tym tygodniowe staże w najlepszych restauracjach w Warszawie oraz gadżety.

Szczegółowych informacji udziela : p. Dariusz Olszewski, Grzegorz Dziurdziak.

Ilość miejsc ograniczona !!

 „MIKOŁAJKI” - SPOTKANIE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ”

Mikołajki DPS

W przeddzień „Mikołajek” 5 grudnia odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. Celem głównym naszych spotkań jest integracja młodzieży szkolnej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie poprzez wspólne śpiewanie, zabawę i bycie ze sobą. Jak co roku nauczyciele oraz 28 uczniów przygotowało ciekawy program. Pani Iwona Świć przygotowała przedstawienie pt. „Gdzie się podział Święty Mikołaj?”, Pani Monika Osińska opracowała choreografię do „Tańca Mikołajkowego”, Pan Grzegorz Dziurdziak zadbał o oprawę muzyczną, a Pani Lucyna Grono i Ewa Krüger wraz z uczniami klas integracyjnych przygotowały słodkie prezenty, które wręczał Św. Mikołaj podopiecznym DPS. Podczas naszego spotkania śpiewaliśmy wspólnie kolędy a na zakończenie zatańczyliśmy z Mikołajem. Nad całością spotkania czuwał Pan Damian Zawadzki.

Do zobaczenia za rok!

 

 Olimpiada PCK „Promocja Zdrowego Stylu Życia”

1

W dniu 15 grudnia 2017 r. uczennica klasy 2 Tk Justyna Ostrysz wzięła udział w etapie rejonowym Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Justyna wykazała się dużą wiedzą na temat Polskiego Czerwonego Krzyża, zdrowego odżywiania oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Gratulujemy!

Opiekun L. Grono

 

 Akademia Inspiracji MAKRO w Warszawie

Akademia Inspiracji MAKRO w Warszawie 

15 grudnia 2017 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w niezwykłym spotkaniu edukacyjnym z szefami kuchni w ramach działań Akademii Inspiracji MAKRO w Warszawie. Wprowadziło ono uczniów w klimatyczny, pełen magii i tajemnic smaków, nastrój świąteczny. Tematem przewodnim spotkania były bowiem ryby. Uczniowie obserwowali fascynujący pokaz kulinarny, wysłuchali prelekcji o sommelierstwie wodnym i rozwiązali test wiedzy. Podczas spotkania odbyły się również mini konkursy podczas których uczniowie dzielili się swoją wiedzą otrzymując drobne upominki. Spotkanie to stało się inspiracją do przygotowania świątecznych potraw. 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Materiały

Nauczyciele