Zespół Szkół Nr 2

im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie

. 

Mistrzostwa Miasta Łuków Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w szachach

szachy

W dniu 4 października 2017 r. odbyły się Mistrzostwa Miasta Łuków Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w szachach. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Szachistów Szachpol  przy współpracy Miasta Łuków. Szkołę naszą godnie reprezentowali: Katarzyna Celińska, Szymon Kopeć i Maciej Mądry. W wyniku rywalizacji nasza uczennica Katarzyna Celińska zdobyła brązowy medal w kategorii dziewcząt, czego serdecznie gratulujemy.

Cała trójka wspaniale walczyła i wykazała się ogromna koncentracją uwagi i pasją.  Udział w takiej imprezie był doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i własnego rozwoju. Życzymy uczniom dużo zapału do dalszych ćwiczeń.  GRATULACJE !

PRELEKCJA DOTYCZĄCA PRZEMOCY

27 września 2017 r. w Zespole Szkół nr 2 odbyła się prelekcja dla rodziców pod hasłem: ,,Przemoc domowa i rówieśnicza''. Wygłosił ją pan Mariusz Kaniewski – specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy. Podczas prelekcji rodzice mieli możliwość obejrzenia filmów dotyczących przemocy domowej i rówieśniczej, a bogaty komentarz prowadzącego, uświadomił zebranym, ogromny wpływ przemocy na funkcjonowania ucznia. Prowadzący prelekcję przypomniał również, że od kilku lat działa w Łukowie Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i Osób Uzależnionych. Wsparcie i pomoc świadczą tam m.in. mediatorzy, prawnicy oraz specjaliści w zakresie przeciwdziałania przemocy. Szczegółowe informacje na ten temat przygotowały organizatorki spotkania – p. E. Klimiuk i p. A. Olszewska, p. Iwona Świć w formie gazetki ściennej, ulotki oraz zakładki na stronie internetowej szkoły (pedagog/psycholog). Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami.

 Edukacja leśna - zajęcia terenowe w rezerwacie leśnym „Jata”.

5 października 2017 r. uczniowie klasy I TE, w ramach przedsięwzięcia „Edukacja leśna”, uczestniczyli w zajęciach terenowych w rezerwacie „Jata”, który znajduje się w pobliżu Żdżar. Celem zajęć było wyrabianie w uczniach wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, szacunku do natury, pogłębienie wiedzy na temat rezerwatów oraz integracja zespołu klasowego.
Młodzież, wędrując ścieżką przyrodniczą, zapoznała się z walorami rezerwatu leśnego „Jata”, charakteryzującego się wspaniałymi borami jodłowymi, których drzewostan nierzadko liczy 100-150 lat. Na trasie ścieżki przyrodniczej rozmieszczono szesnaście tablic edukacyjnych pozwalających zrozumieć podstawowe pojęcia z zakresu gospodarki leśnej oraz przybliżających niektóre procesy zachodzące w ekosystemie leśnym.
Pobyt w „Jacie” zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek na łonie natury.

Jata

Organizatorem wyjazdu byli: nauczyciel biologii - p. Rafał Pycka i wychowawca klasy I TE – p. Sylwester Broński.

 

 Spotkanie z kulturą

3 października młodzież naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Swoją wędrówkę, uczniowie klas: III THA, IV THA i II WB, pod opieką p. Justyny Ostrzyżek i p. Anity Olszewskiej, rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Narodowego. Szczególną uwagę przyciągnęły Galerie Sztuki: XIX, XX i XXI wieku. Młodzież wzięła także udział w wykładzie z cyklu: „ Przyroda w sztuce, sztuka w przyrodzie”, zorganizowanym przez p. Małgorzatę Marszałł – absolwentkę Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.
Kolejną atrakcją było wyjątkowe przeżycie jakie zapewnił udział w „Niewidzialnej Wystawie” - interaktywnej podróży w niewidzialny świat, podczas której młodzież mogła przekonać się, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu. Pod opieką niewidomych przewodników, uczniowie, odwiedzili specjalnie wyposażone i wyciemnione pomieszczenia. To nauczyło ich empatii i woli walki w pokonywaniu wszelkich trudności i barier.
Najważniejszym punktem programu wycieczki, zorganizowanej przez p. Justynę Ostrzyżek, był spektakl teatralny pt. „Ślub doskonały”, grany w Teatrze Kwadrat. W rolę głównych bohaterów wcielili się m.in.: Piotr Małaszyński, Andrzej Nejman, Katarzyna Glinka, Aldona Jankowska i Maciej Kujawski. Znakomita komedia zakończyła się gromkimi brawami ze strony widowni.

ślub doskonały

 

 EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Europejski Dzień Języków Obcych

W czwartek 28 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych – święto, które ma na celu podkreślenie znaczenia znajomości języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy. Podczas długiej przerwy odbyła się prezentacja książek oraz czasopism w języku angielskim dostępnych w bibliotece szkolnej. Został zorganizowany konkurs na hasło promujące naukę języków obcych. Młodzież wykazała się olbrzymią kreatywnością a najbardziej pomysłowe hasła zostały nagrodzone.

Propozycje uczniów znajdują się pod linkiem: KLIKNIJ 

Ponadto organizatorki przedsięwzięcia nawiązały współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną im. Henryka Sienkiewicza oraz z Filią Biblioteki Pedagogicznej w Łukowie celem ukazania uczniom, jak bogatymi księgozbiorami w języku angielskim dysponują. Miejska Biblioteka Publiczna im. H.Sienkiewicza zgromadziła zbiór liczący około 300 woluminów (widoczny na zdjęciach w galerii) i są to książki z literatury pięknej i popularnonaukowej. Filia Biblioteki Pedagogicznej w Łukowie oferuje swoim czytelnikom woluminy w języku angielskim i języku rosyjskim. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania ze zbiorów obydwu bibliotek i jednocześnie przypominamy o możliwości przeglądania katalogów on-line. 

Mamy nadzieję, że obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole zachęciły Was drodzy uczniowie do uczenia się języków obcych oraz do sięgania po literaturę obcojęzyczną.

Dziękujemy Pani Ewie Wiśnickiej- dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie oraz Pani Joannie Kapitaniuk- kierownikowi Filii Biblioteki Pedagogicznej w Łukowie za udostępnienie informacji o zbiorach oraz przygotowanie zestawienia bibliograficznego.

Wykaz z Biblioteki Pedagogicznej w Łukowie (książki w języku obcym)

Pomysłodawczyniami i organizatorkami tego przedsięwzięcia były: p. I. Kalczewska i p. M. Goławska.

 

Wakacje na promie

Wakacje na promie

Uczennice klasy III TH A, w okresie wakacyjnym, odbywały praktyki na promie Polonia Unity Line. Prom ten wszedł do eksploatacji w 1995 roku i do tej pory jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych statków pływających po Bałtyku. Na pokładzie znajdują się liczne restauracje, dyskoteka, pub, bary koktajlowe, bar przekąskowy oraz bogato zaopatrzone sklepy. Dziewczyny miały okazję poznać pracę na różnych hotelarskich stanowiskach, a czas wolny umilały im piękna pogoda i niezwykłe widoki.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Integracja J Ostrzyzek

27 września 2017 r. uczniowie klasy III TH A pod opieką wychowawczyni - p. Justyny Ostrzyżek, zorganizowali wyjście do jednego z łukowskich centrów rozrywki. Młodzież spędziła aktywnie czas grając w kręgle. Celem spotkania była integracja klasy oraz świętowanie zbliżającego się Dnia Chłopaka.

 Pieniądze na „Potop” zebrane!

Społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie aktywnie włączyła się w ogólnopolską zbiórkę funduszy na zakup rękopisu „Potopu” - jednej z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza.
Zebrane do puszek pieniądze zostały przekazane Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, a rękopis już wkrótce trafi do zbiorów publicznych Ziemi Łukowskiej.
Dziękujemy wszystkim za pomoc!!

Wola okrzejska muzeum H Sienkiewicza3

 

 Lubelskim szlakiem

Wycieczka do Lublina

25 września 2017 r. uczniowie klasy III i IV technikum hotelarskiego, pod opieką p. Katarzyny Świderskiej i p. Anity Olszewskiej, uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Najważniejszym punktem programu był udział w konferencji historycznej „Zbawieni przez wroga – historie z Lubelszczyzny pod rządami komunistów”. Odbyła się ona w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Uczniowie mieli okazję wysłuchać m.in. prelekcji Prezesa Instytutu pamięci Narodowej – dr Jarosława Szaraka oraz obejrzeć etiudę filmową „Inny świat”. Swoją wiedzę historyczną na temat Lubelszczyzny pogłębiali także zwiedzając Majdanek – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. Wycieczka zakończyła się spacerem po Starym Mieście, gdzie uczniowie mogli podziwiać zabytkowe kamienice, Bramę Krakowską i Zamek Lubelski.

2

 

W naszej szkole gościliśmy Adriana Murawca- absolwenta klasy kelnerskiej Technikum nr 2. Adrian postanowił odwiedzić macierzystą szkołę, by podzielić się z młodzieżą swoimi doświadczeniami i zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do realizowania pasji zawodowych. Absolwent opowiedział o swoich osiągnieciach w konkursach i pracy zawodowej. Podkreślał przydatność zdobytej wiedzy w pracy barmana.
Adrianowi serdecznie dziękujemy, życzymy dalszych sukcesów i oczywiście zapraszamy ponownie.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy kierownika szkolenia praktycznego p. Dariusz Olszewskiego.

Młodzi barmani

Drugi dzień wizyty - zdjęcia

Adrian cz2

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 63 gości 

Materiały

Nauczyciele